TENUTEX emulsio iholle 20 mg/g+225 mg/g
Vaikuttavat aineet ja niiden määrät
1 g emulsiota sisältää: disulfiraamia 20 mg ja bentsyylibentsoaattia 225 mg.
Apuaineet, joiden vaikutus tunnetaan
setostearyylialkoholi
Täydellinen apuaineluettelo, ks. kohta Apuaineet.
Lääkemuoto
Emulsio iholle
Kliiniset tiedot
Käyttöaiheet
Tenutex on tarkoitettu päätäiden (pediculosis capitis), satiaisten (pediculosis pubis) ja syyhypunkkien häätöön aikuisille ja lapsille.
Annostus ja antotapa
Antotapa
Pediculosis capitis: Hiusten pituudesta riippuen 25–75 g Tenutex-valmistetta hierotaan päänahkaan hiusten juuresta alkaen hiusten latvoja kohti. Vuorokauden (24 tunnin) kuluttua hiukset pestään ja käydään huolellisesti läpi kamman avulla. Pääsääntöisesti Tenutex-valmisteella on toteutettava kaksi hoitokertaa kahdeksan päivän välein yhdistettynä hiusten huolelliseen kampaamiseen. Tarkistus toistetaan päivittäin 14 päivän ajan hoidon jälkeen.
Pediculosis pubis: Noin 50 g Tenutex-valmistetta hierotaan nivusiin, kainaloihin ja muihin karvaisiin kehonosiin. Kehon saa pestä vasta kahden vuorokauden (48 tunnin) kuluttua. Pään alueen karvoissa olevat satiaiset hoidetaan päätäiden lailla.
Syyhy: Kun keho on pesty ja kuivattu huolellisesti, koko kehoon päätä lukuun ottamatta hierotaan 50–60 g Tenutex-valmistetta. Alle 2-vuotiaille lapsille pitää lääkärin tehdä asianmukainen diagnoosi ennen Tenutex-hoidon aloittamista. Alle 2-vuotiaita hoidettaessa myös pään alue tulee hoitaa, koska vauvoilla ja pienillä lapsilla syyhyä esiintyy myös päänahassa ja kasvoilla useammin kuin isommilla lapsilla ja aikuisilla.
Vältä liiallista hieromista. Kehon saa pestä yhden vuorokauden (24 tunnin) kuluttua. Vaikeissa syyhytartunnoissa hoito on toistettava viikon kuluttua. Jos iho ärsyyntyy hoidosta, voidaan käyttää hydrokortisonivoidetta.
Vasta-aiheet
Yliherkkyys vaikuttavalle aineelle (vaikuttaville aineille) tai kohdassa Apuaineet mainituille apuaineille. Henkilöiden, jotka ovat allergisia vulkaanikumin sisältämille orgaanisille rikkiyhdisteille, ei tule käyttää Tenutex-valmistetta.
Varoitukset ja käyttöön liittyvät varotoimet
Aineen joutumista silmiin on vältettävä. Siksi silmäripsissä tai kulmakarvoissa olevia satiaisia ei pidä hoitaa Tenutex-valmisteella.
Tenutex sisältää setostearyylialkoholia, joka voi aiheuttaa paikallisia ihoreaktioita (esim. kosketusihottumaa).
Tenutex-valmistetta tulee levittää pienelle ihoalueelle käsivarteen tuntia ennen hoidon aloittamista. Jos iholla ei esiinny ärsytystä tai polttavaa tunnetta, Tenutexia voi käyttää kohdassa Miten Tenutex-valmistetta käytetään kuvatulla tavalla. Ihotestiä suositellaan paikallisten ihoreaktioiden välttämiseksi/minimoimiseksi.
Hoito tulee lopettaa heti, mikäli iholla esiintyy allergisen reaktion oireita tai polttavaa tunnetta.
Lapset
Alle 2-vuotiaille lapsille pitää lääkärin tehdä asianmukainen diagnoosi ennen Tenutex-hoidon aloittamista. Tätä suositellaan pääasiassa toksisuuden välttämiseksi, jos valmistetta joutuu vahingossa alle 2-vuotiaan suuhun. Toksisuusriski on kuitenkin matala, mikäli valmistetta käytetään annos- ja käyttösuositusten mukaan.
Yhteisvaikutukset
Yhteisvaikutustutkimuksia ei ole tehty.
Raskaus ja imetys
Hedelmällisyys
Ei ole olemassa tietoja disulfiraamin ja bentsyylibentsoaatin vaikutuksesta miesten tai naisten hedelmällisyyteen.
Raskaus
Disulfiraamin ja bentsyylibentsoaatin käytöstä raskaana oleville naisille ei ole tietoja tai on vain vähän tietoja. Eläimillä tehdyistä tutkimuksista saadut tiedot eivät riitä lisääntymistoksisuuden selvittämiseen.
Tenutexin käyttöä ei suositella raskauden aikana eikä sellaisten naisten hoitoon, jotka voivat tulla raskaaksi, mutta eivät käytä ehkäisyä.
Imetys
Ei tiedetä, erittyvätkö disulfiraami ja/tai sen metaboliitit ja bentsyylibentsoaatti ja/tai sen metaboliitit ihmisillä äidinmaitoon.
Imetettävään vauvaan kohdistuvia riskejä ei voida sulkea pois.
On päätettävä, lopetetaanko imetys vai pidättäydytäänkö Tenutex-hoidosta, ottaen huomioon imetyksen hyödyt lapselle ja hoidosta koituvat hyödyt äidille.
Jos imettävää äitiä hoidetaan disulfiraamilla ja bentsyylibentsoaatilla, äidin tulee varmistaa, ettei näitä aineita joudu lapsen suuhun äidin iholta tai hiuksista.
Vaikutus ajokykyyn ja koneiden käyttökykyyn
Tenutex-valmisteella ei ole haitallista vaikutusta ajokykyyn ja koneidenkäyttökykyyn.
Haittavaikutukset
Alla olevassa luettelossa haittavaikutukset on jaoteltu elinluokkien mukaan. Kussakin elinluokassa haittavaikutukset on jaoteltu esiintymistiheyden mukaan seuraavasti:
Hyvin yleinen (≥1/10), yleinen (≥1/100, <1/10), melko harvinainen (≥1/1 000, <1/100), harvinainen (≥1/10 000, <1/1 000), hyvin harvinainen (<1/10 000), tuntematon (koska saatavissa oleva tieto ei riitä esiintyvyyden arviointiin).
Iho ja ihonalainen kudos
Melko harvinainen: kosketusihottuma, nokkosihottuma, alopesia, karvojen värinmuutos.
Tuntematon: polttava tunne iholla.
Yleisoireet ja antopaikassa todettavat haitat
Harvinainen: orgaanisten rikkiyhdisteiden aiheuttamat allergiset ihoreaktiot.
Tuntematon: anafylaktinen sokki
Epäillyistä haittavaikutuksista ilmoittaminen
On tärkeää ilmoittaa myyntiluvan myöntämisen jälkeisistä lääkevalmisteen epäillyistä haittavaikutuksista. Se mahdollistaa lääkevalmisteen hyöty-haittatasapainon jatkuvan arvioinnin. Terveydenhuollon ammattilaisia pyydetään ilmoittamaan kaikista epäillyistä haittavaikutuksista seuraavalle taholle:
www-sivusto: www.fimea.fi
Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea
Lääkkeiden haittavaikutusrekisteri
PL 55
00034 FIMEA
Yliannostus
Yliannostuksen sattuessa tai mikäli valmistetta on nielty vahingossa on aina otettava yhteyttä lääkäriin, sairaalaan tai Myrkytystietokeskukseen (puh. 0800 147111).
Farmakologiset ominaisuudet
Farmakodynamiikka
Farmakoterapeuttinen ryhmä: Loisten ja hyönteisten häätöön tarkoitetut valmisteet, ATC-koodi: P03AA54
Tenutex on päätäin, satiaisen ja syyhypunkin munien ja varhais- ja aikuisvaiheiden häätöön käytettävä antiparasiittinen aine.
Farmakokinetiikka
Ei tutkittu.
Prekliiniset tiedot turvallisuudesta
Farmaseuttiset tiedot
Apuaineet
Kaakaovoi, steariinihappo, trolamiini, setostearyylialkoholi, eukalyptusöljy ja vesi.
Yhteensopimattomuudet
Ei oleellinen.
Kestoaika
30 kuukautta.
Säilytys
Säilytä alle 25°C.
Pakkaukset ja valmisteen kuvaus
Markkinoilla olevat pakkaukset
Itsehoito
TENUTEX emulsio iholle
20 mg/g+225 mg/g (L:ei) 100 g (38,34 €)
PF-selosteen tieto
Laminoitu putkilo 100 g. Käyttöohjeet sisältyvät jokaiseen pakkaukseen.
Valmisteen kuvaus:
Valkoinen tai kellertävä (öljy/vesi).
Käyttö- ja käsittelyohjeet
Ei erityisvaatimuksia.
Korvattavuus
TENUTEX emulsio iholle
20 mg/g+225 mg/g 100 g
- Ei korvausta.
ATC-koodi
P03AA54
Valmisteyhteenvedon muuttamispäivämäärä
08.09.2025
Yhteystiedot
PO Box 50310
SE-20213 Malmö
Sweden
+46 40 287500
www.bioglan.se
info@bioglan.se