TENUTEX emulsio iholle 20 mg/g+225 mg/g

Vaikuttavat aineet ja niiden määrät

1 g emulsiota sisältää: disulfiraamia 20 mg ja bentsyylibentsoaattia 225 mg.

Apuaineet, joiden vaikutus tunnetaan

setostearyylialkoholi

Täydellinen apuaineluettelo, ks. kohta Apuaineet.

Lääkemuoto

Emulsio iholle

Kliiniset tiedot

Käyttöaiheet

Tenutex on tarkoitettu päätäiden (pediculosis capitis), satiaisten (pediculosis pubis) ja syyhypunkkien häätöön aikuisille ja lapsille.

Annostus ja antotapa

Antotapa

Pediculosis capitis: Hiusten pituudesta riippuen 25–75 g Tenutex-valmistetta hierotaan päänahkaan hiusten juuresta alkaen hiusten latvoja kohti. Vuorokauden (24 tunnin) kuluttua hiukset pestään ja käydään huolellisesti läpi kamman avulla. Pääsääntöisesti Tenutex-valmisteella on toteutettava kaksi hoitokertaa kahdeksan päivän välein yhdistettynä hiusten huolelliseen kampaamiseen. Tarkistus toistetaan päivittäin 14 päivän ajan hoidon jälkeen.

Pediculosis pubis: Noin 50 g Tenutex-valmistetta hierotaan nivusiin, kainaloihin ja muihin karvaisiin kehonosiin. Kehon saa pestä vasta kahden vuorokauden (48 tunnin) kuluttua. Pään alueen karvoissa olevat satiaiset hoidetaan päätäiden lailla.

Syyhy: Kun keho on pesty ja kuivattu huolellisesti, koko kehoon päätä lukuun ottamatta hierotaan 50–60 g Tenutex-valmistetta. Alle 2-vuotiaille lapsille pitää lääkärin tehdä asianmukainen diagnoosi ennen Tenutex-hoidon aloittamista. Alle 2-vuotiaita hoidettaessa myös pään alue tulee hoitaa, koska vauvoilla ja pienillä lapsilla syyhyä esiintyy myös päänahassa ja kasvoilla useammin kuin isommilla lapsilla ja aikuisilla.

Vältä liiallista hieromista. Kehon saa pestä yhden vuorokauden (24 tunnin) kuluttua. Vaikeissa syyhytartunnoissa hoito on toistettava viikon kuluttua. Jos iho ärsyyntyy hoidosta, voidaan käyttää hydrokortisonivoidetta.

Vasta-aiheet

Yliherkkyys vaikuttavalle aineelle (vaikuttaville aineille) tai kohdassa Apuaineet mainituille apuaineille. Henkilöiden, jotka ovat allergisia vulkaanikumin sisältämille orgaanisille rikkiyhdisteille, ei tule käyttää Tenutex-valmistetta.

Varoitukset ja käyttöön liittyvät varotoimet

Aineen joutumista silmiin on vältettävä. Siksi silmäripsissä tai kulmakarvoissa olevia satiaisia ei pidä hoitaa Tenutex-valmisteella.

Tenutex sisältää setostearyylialkoholia, joka voi aiheuttaa paikallisia ihoreaktioita (esim. kosketusihottumaa).

Tenutex-valmistetta tulee levittää pienelle ihoalueelle käsivarteen tuntia ennen hoidon aloittamista. Jos iholla ei esiinny ärsytystä tai polttavaa tunnetta, Tenutexia voi käyttää kohdassa Miten Tenutex-valmistetta käytetään kuvatulla tavalla. Ihotestiä suositellaan paikallisten ihoreaktioiden välttämiseksi/minimoimiseksi.

Hoito tulee lopettaa heti, mikäli iholla esiintyy allergisen reaktion oireita tai polttavaa tunnetta.

Lapset

Alle 2-vuotiaille lapsille pitää lääkärin tehdä asianmukainen diagnoosi ennen Tenutex-hoidon aloittamista. Tätä suositellaan pääasiassa toksisuuden välttämiseksi, jos valmistetta joutuu vahingossa alle 2-vuotiaan suuhun. Toksisuusriski on kuitenkin matala, mikäli valmistetta käytetään annos- ja käyttösuositusten mukaan.

Yhteisvaikutukset

Yhteisvaikutustutkimuksia ei ole tehty.

Raskaus ja imetys

Hedelmällisyys

Ei ole olemassa tietoja disulfiraamin ja bentsyylibentsoaatin vaikutuksesta miesten tai naisten hedelmällisyyteen.

Raskaus

Disulfiraamin ja bentsyylibentsoaatin käytöstä raskaana oleville naisille ei ole tietoja tai on vain vähän tietoja. Eläimillä tehdyistä tutkimuksista saadut tiedot eivät riitä lisääntymistoksisuuden selvittämiseen.

Tenutexin käyttöä ei suositella raskauden aikana eikä sellaisten naisten hoitoon, jotka voivat tulla raskaaksi, mutta eivät käytä ehkäisyä.

Imetys

Ei tiedetä, erittyvätkö disulfiraami ja/tai sen metaboliitit ja bentsyylibentsoaatti ja/tai sen metaboliitit ihmisillä äidinmaitoon.

Imetettävään vauvaan kohdistuvia riskejä ei voida sulkea pois.

On päätettävä, lopetetaanko imetys vai pidättäydytäänkö Tenutex-hoidosta, ottaen huomioon imetyksen hyödyt lapselle ja hoidosta koituvat hyödyt äidille.

Jos imettävää äitiä hoidetaan disulfiraamilla ja bentsyylibentsoaatilla, äidin tulee varmistaa, ettei näitä aineita joudu lapsen suuhun äidin iholta tai hiuksista.

Vaikutus ajokykyyn ja koneiden käyttökykyyn

Tenutex-valmisteella ei ole haitallista vaikutusta ajokykyyn ja koneidenkäyttökykyyn.

Haittavaikutukset

Alla olevassa luettelossa haittavaikutukset on jaoteltu elinluokkien mukaan. Kussakin elinluokassa haittavaikutukset on jaoteltu esiintymistiheyden mukaan seuraavasti:

Hyvin yleinen (≥1/10), yleinen (≥1/100, <1/10), melko harvinainen (≥1/1 000, <1/100), harvinainen (≥1/10 000, <1/1 000), hyvin harvinainen (<1/10 000), tuntematon (koska saatavissa oleva tieto ei riitä esiintyvyyden arviointiin).

Iho ja ihonalainen kudos

Melko harvinainen: kosketusihottuma, nokkosihottuma, alopesia, karvojen värinmuutos.

Tuntematon: polttava tunne iholla.

Yleisoireet ja antopaikassa todettavat haitat

Harvinainen: orgaanisten rikkiyhdisteiden aiheuttamat allergiset ihoreaktiot.

Tuntematon: anafylaktinen sokki

Epäillyistä haittavaikutuksista ilmoittaminen

On tärkeää ilmoittaa myyntiluvan myöntämisen jälkeisistä lääkevalmisteen epäillyistä haittavaikutuksista. Se mahdollistaa lääkevalmisteen hyöty-haittatasapainon jatkuvan arvioinnin. Terveydenhuollon ammattilaisia pyydetään ilmoittamaan kaikista epäillyistä haittavaikutuksista seuraavalle taholle:

www-sivusto: www.fimea.fi

Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea

Lääkkeiden haittavaikutusrekisteri

PL 55

00034 FIMEA

Yliannostus

Yliannostuksen sattuessa tai mikäli valmistetta on nielty vahingossa on aina otettava yhteyttä lääkäriin, sairaalaan tai Myrkytystietokeskukseen (puh. 0800 147111).

Farmakologiset ominaisuudet

Farmakodynamiikka

Farmakoterapeuttinen ryhmä: Loisten ja hyönteisten häätöön tarkoitetut valmisteet, ATC-koodi: P03AA54

Tenutex on päätäin, satiaisen ja syyhypunkin munien ja varhais- ja aikuisvaiheiden häätöön käytettävä antiparasiittinen aine.

Farmakokinetiikka

Ei tutkittu.

Prekliiniset tiedot turvallisuudesta

Farmaseuttiset tiedot

Apuaineet

Kaakaovoi, steariinihappo, trolamiini, setostearyylialkoholi, eukalyptusöljy ja vesi.

Yhteensopimattomuudet

Ei oleellinen.

Kestoaika

30 kuukautta.

Säilytys

Säilytä alle 25°C.

Pakkaukset ja valmisteen kuvaus

Markkinoilla olevat pakkaukset

Itsehoito

TENUTEX emulsio iholle
20 mg/g+225 mg/g (L:ei) 100 g (38,34 €)

PF-selosteen tieto

Laminoitu putkilo 100 g. Käyttöohjeet sisältyvät jokaiseen pakkaukseen.

Valmisteen kuvaus:

Valkoinen tai kellertävä (öljy/vesi).

Käyttö- ja käsittelyohjeet

Ei erityisvaatimuksia.

Korvattavuus

TENUTEX emulsio iholle
20 mg/g+225 mg/g 100 g

  • Ei korvausta.

ATC-koodi

P03AA54

Valmisteyhteenvedon muuttamispäivämäärä

08.09.2025

Yhteystiedot

BIOGLAN AB
PO Box 50310
SE-20213 Malmö
Sweden

+46 40 287500
www.bioglan.se
info@bioglan.se

Etsi vertailtava PF-seloste.