URSOSAN filmdragerad tablett 400 mg
Kvalitativ och kvantitativ sammansättning
Varje filmdragerad tablett innehåller 400 mg ursodeoxicholsyra.
För fullständig förteckning över hjälpämnen, se avsnitt Förteckning över hjälpämnen.
Läkemedelsform
Filmdragerad tablett
Kliniska uppgifter
Terapeutiska indikationer
För upplösning av kolesterolgallstenar i gallblåsan. Gallstenarna får inte vara synliga som skuggor på röntgenbilder och får inte överstiga 15 mm i diameter. Gallblåsan måste fungera trots gallstenen/gallstenarna.
För symtomatisk behandling av primär biliär kolangit (PBC), förutsatt att det inte finns någon dekompenserad levercirros.
Pediatrisk population
För behandling av hepatobiliära störningar i samband med cystisk fibros hos barn i åldrarna 6 till 18 år.
Dosering och administreringssätt
Dosering
Följande dagsdoser rekommenderas för de olika indikationerna:
För upplösning av kolesterolgallstenar
Ursosan lämpar sig för patienter med en kroppsvikt på 47 kg eller mer. För patienter som väger mindre än 47 kg eller för patienter som inte kan svälja Ursosan finns andra läkemedelsformer (suspension) som innehåller ursodeoxikolsyra.
Cirka 10 mg ursodeoxicholsyra per kg kroppsvikt, motsvarande:
upp till 50 kg | 1 filmdragerad tablett |
51 till 70 kg | 1 ½ filmdragerad tablett |
71 till 90 kg | 2 filmdragerade tabletter |
91 till 110 kg | 2 ½ filmdragerade tabletter |
över 110 kg | 3 filmdragerade tabletter |
De filmdragerade tabletterna ska tas på kvällen före sänggåendet.
Tiden som krävs för upplösning av gallstenar är vanligtvis 6 till 24 månader, beroende på stenarnas storlek och sammansättning. Om gallstenarnas storlek inte har minskat efter efter 12 månader ska behandlingen avbrytas.
Behandlingsresultatet bör kontrolleras med ultraljud eller röntgen var sjätte månad. Vid de uppföljande undersökningarna bör också kontrolleras i mellantiden har förekommit någon förkalkning av stenarna. I så fall ska behandlingen avslutas.
För symtomatisk behandling av primär biliär kolangit (PBC)
Ursosan lämpar sig för patienter med en kroppsvikt på 47 kg eller mer. För patienter som väger mindre än 47 kg eller för patienter som inte kan svälja Ursosan finns andra läkemedelsformer (suspension) som innehåller ursodeoxikolsyra.
Den dagliga dosen är beroende av kroppsvikt och varierar från 1 ½ till 4 filmdragerade tabletter (14 ± 2 mg ursodeoxicholsyra per kg kroppsvikt).
Under de tre första månaderna av behandlingen ska Ursosan tas utspritt över dagen. Vid förbättrade levervärden kan hela dagsdosen tas en gång dagligen på kvällen.
Kroppvikt (kg) | Ursosan 400 mg filmdragerade tabletter | |||
de första 3 månaderna | därefter | |||
morgon | middag | kväll | på kvällen (1 gång dagligen) | |
47–50 | ½ | ½ | ½ | 1 ½ |
51–62 | ½ | ½ | 1 | 2 |
63–78 | ½ | ½ | 1 ½ | 2 ½ |
79–93 | ½ | 1 | 1 ½ | 3 |
94–109 | 1 | 1 | 1 ½ | 3 ½ |
över 110 kg | 1 | 1 | 2 | 4 |
Användningen av Ursosan för PBC kan fortsätta på obestämd tid.
Det är möjligt att de kliniska symtomen förvärras i början av behandlingen av patienter med primär biliär kolangit, t.ex. att klådan blir värre. I så fall ska behandlingen fortsätta med ½ filmdragerad tablett Ursosan dagligen, och behandlingen ska fortsätta (genom att den dagliga dosen gradvis ökas med ½ filmdragerad tablett per vecka) tills den dos som planeras i respektive doseringsplan åter har uppnåtts.
Pediatrisk population
Barn med cystisk fibros i åldrarna 6 till 18 år
20 mg/kg/dag i 2–3 uppdelade doser, med en ytterligare ökning till 30 mg/kg/dag om det behövs.
Kroppsvikt [kg] | Daglig dos (mg/kg kroppsvikt) | Ursosan 400 mg filmdragerade tabletter | ||
morgon | middag | kväll | ||
20-23 | 17–20 | ½ | -- | ½ |
24–32 | 19–25 | ½ | ½ | ½ |
33–39 | 21–24 | ½ | ½ | 1 |
40–49 | 20–25 | ½ | ½ | 1 ½ |
50–59 | 20–24 | ½ | 1 | 1 ½ |
60–69 | 20–23 | 1 | 1 | 1 ½ |
70–79 | 20–23 | 1 | 1 ½ | 1 ½ |
80–89 | 20–23 | 1 ½ | 1 ½ | 1 ½ |
90–99 | 20–22 | 1 ½ | 1 ½ | 2 |
100–109 | 20–22 | 1 ½ | 2 | 2 |
>110 | <22 | 2 | 2 | 2 |
Ursosan är inte lämplig för barn under 6 år på grund av läkemedlets form och styrka.
Administreringssätt
De filmdragerade tabletterna ska sväljas med vätska utan att tuggas.
Tabletterna måste tas regelbundet.
Kontraindikationer
Ursosan ska inte användas till patienter med:
- överkänslighet mot gallsyror eller mot något hjälpämne som anges i avsnitt Förteckning över hjälpämnen
- akut inflammation i gallblåsa och gallvägar
- ocklusion i gallvägarna (ocklusion av gemensamma gallgångar eller gallblåsegångar)
- frekventa episoder av gallkolik
- röntgentäta förkalkade gallstenar
- nedsatt kontraktilitet i gallblåsan
Pediatrisk population
- misslyckad portoenterostomi eller utebliven återhämtning av bra gallflöde hos barn med gallgångsatresi.
Varningar och försiktighet
Ursosan bör tas under medicinsk övervakning.
Under de första tre månaderna av behandlingen ska leverfunktionsparametrarna ASAT (SGOT), ALAT (SGPT) och γ-GT övervakas av läkaren var fjärde vecka, därefter var tredje månad. Förutom möjligheten till identifiering av patienter som svarar respektive inte svarar på behandlingen av primär biliär kolangit kommer denna monitorering även att möjliggöra tidig upptäckt av potentiell leverdeterioration speciellt hos patienter med långt framskriden primär biliär kolangit.
Vid användning för upplösning av kolesterolgallstenar
För att kunna bedöma terapeutisk effekt och för att kunna upptäcka förkalkning av gallstenar i god tid ska, beroende på stenarnas storlek, gallblåsan visualiseras (oral kolecystografi) med översiktliga bilder och ocklusionsbilder i stående och liggande position (ultraljudskontroll) 6–10 månader efter att behandlingen inletts.
Ursosan bör inte användas om inte gallblåsan kan visualiseras på röntgenbilder, vid fall av kalcifiering av gallstenarna, försämrad kontraktilitet av gallblåsan eller frekventa episoder av biliär kolik.
Kvinnliga patienter som tar Ursosan för att lösa upp gallstenar bör använda effektiva icke-hormonella preventivmedel eftersom hormonella p-piller kan öka biliär litiasis (se avsnitt Interaktioner och Fertilitet, graviditet och amning).
Vid användning för behandling av långt framskriden primär biliär kolangit
I mycket sällsynta fall har man observerat dekompensation av levercirros. Denna var delvis reversibel efter att behandlingen avbrutits.
Hos patienter med PBC kan de kliniska symtomen i sällsynta fall förvärras i början av behandlingen, t.ex. ökad klåda. I så fall ska dosen minskas till ½ tablett Ursosan 400 mg dagligen och sedan gradvis ökas igen enligt beskrivningen i avsnitt Dosering och administreringssätt.
Om diarré uppkommer måste dosen reduceras, och vid ihållande diarré ska behandlingen avbrytas.
Ursosan innehåller natrium
Detta läkemedel innehåller mindre än 1 mmol (23 mg) natrium per dos, d.v.s. är näst intill ”natriumfritt”.
Interaktioner
Ursosan ska inte ges samtidigt som kolestyramin, kolestipol eller antacida innehållande aluminiumhydroxid och/eller smektit (aluminiumoxid) eftersom dessa substanser binder ursodeoxicholsyra i tarmen och därmed hindrar dess absorption och effekt. Om behandling med läkemedel innehållande dessa substanser skulle vara nödvändig måste de tas minst 2 timmar före eller efter Ursosan.
Ursodeoxicholsyra kan påverka absorptionen av ciklosporin från tarmen. Hos patienter som behandlas med ciklosporin bör därför blodkoncentrationerna av denna substans kontrolleras av läkaren och ciklosporindosen anpassas vid behov.
I enskilda fall kan ursodeoxicholsyra minska absorptionen av ciprofloxacin.
I en klinisk studie på friska frivilliga resulterade samtidig användning av ursodeoxicholsyra (500 mg/dag) och rosuvastatin (20 mg/dag) i något förhöjda plasmanivåer av rosuvastatin. Den kliniska relevansen av denna interaktion och även interaktioner avseende andra statiner är okänd.
Ursodeoxicholsyra har visats minska maximal plasmakoncentration (Cmax) och area under kurvan (AUC) för kalciumantagonisten nitrendipin hos friska frivilliga. Noggrann övervakning av resultatet rekommenderas vid samtidig användning av nitrendipin och ursodeoxicholsyra. En ökning av nitrendipindosen kan vara nödvändig. En interaktion som innebär försämrad terapeutiska effekt av dapson har också rapporterats. Dessa observationer kan, tillsammans med in vitro-fynd, tyda på att ursodeoxicholsyra kan inducera cytokrom P450 3A-enzymer. Ingen induktion har emellertid observerats i en väl utformad interaktionsstudie med budesonid, som är ett känt substrat för cytokrom P450 3A.
Östrogenhormoner och blodkolesterolsänkande medel såsom klofibrat ökar utsöndringen av kolesterol i levern och kan därför främja biliär litiasis, som motverkar effekten av ursodeoxicholsyra som används för att lösa upp av gallstenar.
Fertilitet, graviditet och amning
Graviditet
Det finns inga eller begränsad mängd data från användning av ursodeoxicholsyra hos gravida kvinnor. Djurstudier har visat reproduktionstoxicitet under den tidiga dräktighetsfasen (se avsnitt Prekliniska säkerhetsuppgifter). Ursosan får endast användas under graviditet om det är absolut nödvändigt.
Fertila kvinnor ska endast behandlas om de använder tillförlitliga preventivmedel: icke-hormonella eller lågöstrogena orala preventivmedel rekommenderas. Hos patienter som tar Ursosan för upplösning av gallstenar bör en effektiv icke-hormonell preventivmedel användas, eftersom hormonella orala preventivmedel kan öka biliär litiasis.
En eventuell graviditet ska uteslutas innan behandlingen påbörjas.
Amning
I ett fåtal dokumenterade fall är nivåerna av ursodeoxicholsyra i ammande kvinnors mjölk mycket låga, och förmodligen är inga biverkningar att förvänta hos ammade spädbarn.
Fertilitet
Ingen påverkan av ursodeoxicholsyra på fertiliteten har konstaterats i djurstudier (se avsnitt Prekliniska säkerhetsuppgifter). Det finns inga tillgängliga data om inverkan på fertiliteten hos människor efter behandling med ursodeoxicholsyra.
Effekter på förmågan att framföra fordon och använda maskiner
Ursodeoxicholsyra har inga eller försumbara effekter på förmågan att köra bil och använda maskiner.
Biverkningar
Bedömningen av biverkningar är baserade på följande frekvenser:
Mycket vanliga (≥ 1/10)
Vanliga (≥ 1/100, < 1/10)
Mindre vanliga (≥ 1/1 000, < 1/100)
Sällsynta (≥1/10 000, <1/1 000)
Mycket sällsynta (<1/10 000)
Ingen känd frekvens (kan inte beräknas från tillgängliga data).
Magtarmkanalen
Vanliga: degig avföring eller diarré har observerats i kliniska prövningar
Mycket sällsynta: svår smärta i övre högra delen av buken (hos patienter med primär biliär kolangit).
Lever och gallvägar
Mycket sällsynta: förkalkning av gallstenar, dekompensation av levercirros (hos patienter med framskridna stadier av primär biliär kolangit), som delvis regredierat efter att behandlingen avbrutits.
Hud och subkutan vävnad
Mycket sällsynta: urtikaria
Rapportering av misstänkta biverkningar
Det är viktigt att rapportera misstänkta biverkningar efter att läkemedlet godkänts. Det gör det möjligt att kontinuerligt övervaka läkemedlets nytta–riskförhållande. Hälso- och sjukvårdspersonal uppmanas att rapportera varje misstänkt biverkning till:
webbplats: www.fimea.fi
Säkerhets- och utvecklingscentret för läkemedelsområdet Fimea
Biverkningsregistret
PB 55
00034 FIMEA
Överdosering
Diarré kan uppstå vid överdosering. I allmänhet är andra symtom på överdosering osannolika eftersom absorptionen av ursodeoxicholsyra minskar med ökande dos och därför i större utsträckning utsöndras via faeces.
Inga specifika motåtgärder är nödvändiga, och följdverkningarna av diarrén bör behandlas symtomatiskt genom återställande av vätske-och elektrolytbalansen.
Ytterligare information angående viss population:
Långtidsbehandling med hög dos av ursodeoxicholsyra (28–30 mg/kg/dag) hos patienter med primär skleroserande kolangit (så kallad off label-förskrivning) var förknippad med högre frekvens av allvarliga biverkningar.
Farmakologiska egenskaper
Farmakodynamiska egenskaper
Farmakoterapeutisk grupp: galla och lever; gallsyror och derivat, ATC-kod: A05AA02
Små mängder ursodeoxicholsyra finns i mänsklig galla. Vid oral administrering inducerar den en minskad kolesterolmättnad i gallblåsan genom att blockera resorptionen av kolesterol i tarmarna och genom att minska sekretionen av kolesterol till gallan. En gradvis sönderdelning av kolesterolgallstenarna uppnås troligen genom dispersion av kolesterol och bildande av flytande kristaller.
Effekten av ursodeoxicholsyra på lever- och kolestatiska sjukdomar beror enligt nuvarande kunskap på ett relativt utbyte av lipofila, toxiska gallsyror av tvättmedelstyp mot hydrofil, cellskyddande, icke giftig ursodeoxicholsyra liksom en förbättring av den sekretoriska funktionen hos leverceller och immunreglerande processer.
Pediatrisk population
Cystisk fibros
Genom kliniska rapporter finns långvarig erfarenhet på upp till 10 år och längre vad gäller behandling med ursodeoxicholsyra av pediatriska patienter som lider av hepatobiliär sjukdom vid cystisk fibros (CFAHD). Det finns belägg för att behandling med ursodeoxicholsyra kan minska gallgångsproliferation, hejda histologiska skadors fortskridande och till och med vända hepatobiliära förändringar, förutsatt att den ges i ett tidigt skede av CFAHD. För att optimera behandlingens effektivitet bör ursodeoxicholsyrebehandlingen påbörjas så snart som CFAHD-diagnosen har ställts.
Farmakokinetiska egenskaper
Absorption
Oralt administrerad ursodeoxicholsyra resorberas snabbt genom passiv transport i jejunum och övre delen av ileum och genom aktiv transport i nedre delen av ileum. Resorptionshastigheten uppgår i allmänhet till 60–80 %.
Metabolism och eliminering
Vid resorptionen konjugerar gallsyran nästan helt med aminosyrorna glycin och taurin i levern varefter gallan utsöndras. Första-passage-metabolismen genom levern är upp till 60 %
I tarmen sker en partiell bakteriell nedbrytning till 7-keto-litocholsyra och litocholsyra. Litocholsyran är levertoxisk och inducerar leverparenkymskador hos en rad djurarter. Hos människor resorberas den endast i mycket liten utsträckning. Denna fraktion sulfateras av levern och avgiftas därmed varefter den utsöndras därefter igen via galla och avföring. Den biologiska halveringstiden för ursodeoxicholsyra är cirka 3,5 till 5,8 dagar.
Beroende på den dagliga dosen och den underliggande sjukdomen eller levertillståndet ackumuleras mer hydrofil ursodeoxicholsyra i gallan. Samtidigt sker en relativ minskning av de andra, mer lipofila, gallsyrorna.
Prekliniska säkerhetsuppgifter
Akut toxicitet
Djurstudier avseende akut toxicitet uppvisade inte några toxiska skador.
Kronisk toxicitet
Subkroniska toxicitetsstudier på apor visade hepatotoxiska effekter i de grupper som fick höga doser, inklusive funktionella förändringar (t.ex. förändringar av leverenzymer) liksom morfologiska förändringar såsom gallgångsproliferation, portala inflammatoriska foci samt hepatocellulär nekros.
Dessa toxiska effekter är sannolikt hänförliga till litocholsyra, en metabolit av ursodeoxicholsyra, som hos apor – till skillnad från människor – inte detoxifieras. Klinisk erfarenhet bekräftar att de beskrivna levertoxiska effekterna inte har någon uppenbar relevans hos människa.
Karcinogen och mutagen potential
Långtidsstudier på möss och råttor visade inga tecken på att ursodeoxicholsyra skulle ha karcinogen potential.
Genetiska toxikologitester av ursodeoxicholsyra in vitro och in vivo var negativa.
Reproduktionstoxicitet
I studier på råttor uppträdde svansaplasier efter en dos på 2 000 mg ursodeoxicholsyra per kg kroppsvikt. Hos kaniner konstaterades inga teratogena effekter, även om det fanns embryotoxiska effekter (från dosen 100 mg per kg kroppsvikt). Ursodeoxicholsyra hade ingen effekt på fertiliteten hos råtta och påverkade inte avkommans peri- eller postnatala utveckling.
Farmaceutiska uppgifter
Förteckning över hjälpämnen
Tablettkärna
- Majsstärkelse
- Pregelatiniserad majsstärkelse
- Natriumstärkelseglykolat (E468)
- Kiseldioxid, kolloidal, vattenfri (E551)
- Magnesiumstearat (E470b)
Tablettdragering
- Hypromellos (E464)
- Titandioxid (E171)
- Makrogol
Inkompatibiliteter
Ej relevant.
Hållbarhet
3 år
Särskilda förvaringsanvisningar
Inga särskilda förvaringsanvisningar.
Förpackningstyp och innehåll
Markkinoilla olevat pakkaukset
Resepti
URSOSAN tabletti, kalvopäällysteinen
400 mg (J) (L:ei) 100 fol (49,61 €)
PF-selosteen tieto
Blister av PVC/PVdC/aluminium.
Förpackningsstorlekar: 10, 20, 30, 40, 50, 60, 80, 90 eller 100 filmdragerade tabletter.
Eventuellt kommer inte alla förpackningsstorlekar att marknadsföras.
Läkemedlets utseende:
Nästan vit, rund bikonvex filmdragerad tablett med brytskåra på båda sidor, 12 mm i diameter.
Tabletten kan delas i lika stora doser.
Särskilda anvisningar för destruktion och övrig hantering
Inga särskilda anvisningar.
Ej använt läkemedel och avfall ska kasseras enligt gällande anvisningar.
Ersättning
URSOSAN tabletti, kalvopäällysteinen
400 mg 100 fol
- Alempi erityiskorvaus (65 %). Hajapesäkkeiset sidekudostaudit, reumaattiset niveltulehdukset ja niihin verrattavat tilat (202).
- Peruskorvaus (40 %).
Atc-kod
A05AA02
Datum för översyn av produktresumén
10.12.2021
Yhteystiedot
Tekniikantie 14
02150 Espoo
+358-50-46 66 881
www.avansorpharma.fi
info@avansorpharma.fi