Pakkausseloste

SOLUPRICK NEGATIIVINEN KONTROLLI, SOLUPRICK POSITIIVINEN KONTROLLI, SOLUPRICK SQ liuos ihopistotestiin

SOLUPRICK SQ liuos ihopistotestiin

siitepölyuutteet, huonepölypunkkiuutteet, hyönteismyrkkyuutteet, epiteeliuutteet, positiivinen ja negatiivinen kontrolli

Yleisiä ohjeita

Lue tämä pakkausseloste huolellisesti, ennen kuin aloitat tämän lääkkeen käyttämisen, sillä se sisältää sinulle tärkeitä tietoja.

  • Säilytä tämä pakkausseloste. Voit tarvita sitä myöhemmin.
  • Jos sinulla on kysyttävää, käänny lääkärin tai sairaanhoitajan puoleen.
  • Tämä lääke on määrätty vain sinulle eikä sitä pidä antaa muiden käyttöön. Se voi aiheuttaa haittaa muille, vaikka heillä olisikin samanlaiset oireet kuin sinulla.
  • Jos havaitset haittavaikutuksia, kerro niistä lääkärille tai sairaanhoitajalle. Tämä koskee myös sellaisia mahdollisia haittavaikutuksia, joita ei ole mainittu tässä pakkausselosteessa. Ks. kohta Mahdolliset haittavaikutukset.

Tässä pakkausselosteessa kerrotaan

1. Mitä Soluprick SQ on ja mihin sitä käytetään

2. Mitä sinun on tiedettävä, ennen kuin käytät Soluprick SQ -valmistetta

3. Miten Soluprick SQ -valmistetta käytetään

4. Mahdolliset haittavaikutukset

5. Soluprick SQ -valmisteen säilyttäminen

6. Pakkauksen sisältö ja muuta tietoa

Mitä valmiste on ja mihin sitä käytetään

Tämä lääkevalmiste on ainoastaan diagnostiseen käyttöön.

Mitä sinun on tiedettävä ennen valmisteen käyttöä

Älä käytä Soluprick SQ -valmistetta

Keskustele lääkärin kanssa, jos tämä koskee sinua.

Varoitukset ja varotoimet

Keskustele lääkärin kanssa ennen kuin käytät Soluprick SQ ‑allergeenivalmisteita

  • jos käytät beetasalpaajalääkitystä
  • jos sinulla on jokin sydänsairaus
  • jos sinulla on astma
  • jos sinulla on iho-ongelmia ihoalueella, johon ihopistotesti tehdään (esim. ihottuma, ihoinfektio tai auringon aiheuttama vaurio)
  • jos sinulla on jokin sairaus, joka vaikuttaa yleistilaasi
  • jos sinulla on vaikeita allergiaoireita sinä päivänä, kun ihopistotesti on tarkoitus tehdä.

Keskustele lääkärin kanssa ennen kuin käytät Soluprick positiivista ja negatiivista kontrollia

  • jos sinulla on iho-ongelmia ihoalueella, johon ihopistotesti tehdään (esim. ihottuma, ihoinfektio tai auringon aiheuttama vaurio)
  • jos sinulla on jokin sairaus, joka vaikuttaa yleistilaasi.

Muut lääkevalmisteet ja Soluprick SQ

Soluprick-allergeenit ja Soluprick positiivinen kontrolli

Kerro lääkärille tai hoitohenkilökunnalle, jos parhaillaan käytät, olet äskettäin käyttänyt tai saatat käyttää muita lääkkeitä, myös ilman reseptiä saatavia lääkkeitä.

Jotkin lääkkeet saattavat vaikuttaa ihopistotestin tuloksiin: kerro lääkärille tai hoitohenkilökunnalle ennen ihopistotestiä, jos olet käyttänyt jotakin seuraavista lääkkeistä:

  • lyhytvaikutteisia antihistamiineja kolmen edellisen vuorokauden aikana
  • pitkävaikutteisia antihistamiineja edellisen viikon aikana
  • steroideja annoksella, joka on suurempi kuin 10 mg prednisolonia vuorokaudessa, kolmen edellisen viikon aikana
  • vahvoja iholle annosteltavia steroidivalmisteita edellisen kolmen viikon aikana
  • trisyklisiä antidepressantteja
  • omalitsumabia (allergiseen astmaan ja/tai nenän ja sivuonteloiden tulehdukseen käytettävä lääke) 4–6 edellisen viikon aikana.

Soluprick-allergeenit

  • beetasalpaajat
  • siedätyshoito (aiempi tai käynnissä oleva hoito).

Tablettihoito, jonka annos on alle 10 mg prednisolonia vuorokaudessa, ei heikennä ihopistotestin aiheuttamaa reaktiota.

Muut lääkkeet saattavat vaikuttaa ihopistotestin tuloksiin. Keskustele lääkärin kanssa hoidon lopettamisen riskeistä verrattuna ihopistotestin tekemisestä koituvaan hyötyyn.

Soluprick negatiivinen kontrolli

Ei oleellinen.

Raskaus, imetys ja hedelmällisyys

Jos olet raskaana tai imetät, epäilet olevasi raskaana tai jos suunnittelet lapsen hankkimista, kysy lääkäriltä neuvoa ennen tämän lääkkeen käyttöä.

Soluprick SQ ‑valmisteen käytöstä raskaana oleville naisille ei ole riittävästi tietoa. Tätä valmistetta ei saa käyttää raskaana oleville naisille, ellei hoitava lääkäri katso, että hoidosta saatava hyöty on sen riskejä suurempi.

Ihopistotesti voidaan tehdä imetyksen aikana, koska rintamaitoon kulkeutuvan lääkkeen määrä on hyvin vähäinen eikä vaikutuksia lapseen ole odotettavissa.

Ajaminen ja koneiden käyttö

Soluprick SQ ‑valmisteella ei ole haitallista vaikutusta ajokykyyn ja koneidenkäyttökykyyn.

Lääkkeet voivat heikentää kykyä kuljettaa moottoriajoneuvoa tai suorittaa erityistä tarkkaavaisuutta vaativia tehtäviä. On omalla vastuullasi arvioida, pystytkö näihin tehtäviin lääkehoidon aikana. Lääkkeen vaikutuksia ja haittavaikutuksia on kuvattu muissa kappaleissa. Lue koko pakkausseloste opastukseksesi. Keskustele lääkärin tai apteekkihenkilökunnan kanssa, jos olet epävarma.

Miten valmistetta käytetään

Ihopistotestissä allergeeniuute laitetaan ihon pinnalle tippana. Iho lävistetään lansetin avulla. Ihopistotesti voidaan tehdä kyynärvarren sisäsivulle tai selkään. Liuoksen määrä ihon pintaan tehdyssä ihopistotestissä vastaa 3 x 10-3 mikrolitraa.

Soluprick positiivista kontrollia (histamiinidihydrokloridi 10 mg/ml) käytetään vertailuvalmisteena kartoitettaessa yleistä reaktiokykyä ihopistotestissä ja Soluprick negatiivista kontrollia käytetään epäspesifisten reaktioiden kartoittamiseen.

Hyönteismyrkkyuutteet:

Riippuen potilaan herkkyydestä on suositeltavaa käyttää testissä ensin 100 mikrog/ml:n vahvuista liuosta. Jos positiivinen reaktio ei ilmene 15–20 minuutin kuluessa, testi toistetaan käyttämällä 300 mikrog/ml:n vahvuista liuosta. Erittäin herkille potilaille suositellaan käytettäväksi aloitusvahvuudeksi 10 mikrog/ml liuosta. Testi keskeytetään siihen liuosvahvuuteen, joka antaa positiivisen reaktion (paukaman läpimitta yli 3 mm).

Suoritus:

  • Ihopistotesti tehdään normaalisti kyynärvarren sisäsivulle. Vaihtoehtoisesti testi voidaan tehdä potilaan selkään.
  • Ihon pitää olla kuiva ja puhdas. On suositeltavaa pestä testialue alkoholiliuoksella.
  • Jokainen testiliuos, kuten myös positiivinen ja negatiivinen kontrolliliuos, laitetaan tippoina iholle vähintään 1,5 cm:n välein. Kyynärvarren pitää olla lepoasennossa. Annostele positiivinen ja negatiivinen kontrolli viimeisenä.
  • Ihopistotestissä saa käyttää ainoastaan vakioituja lansetteja tulosten toistettavuuden takaamiseksi. Lansetin kärki (1 mm) painetaan kohtisuoraan pisaran läpi ihon pintakerrokseen.
  • Painetaan kevyesti ja tasaisesti 1 sekunnin ajan, minkä jälkeen lansetti nostetaan pois.
  • Allergeenia sisältävät pisarat lävistetään ensin ja sitten positiivinen ja negatiivinen kontrolli. Jokainen ihopistos tehdään omalla lansetilla.
  • Jäljelle jäänyt allergeeniuute poistetaan imeyttämällä paperipyyhkeeseen. On tärkeää välttää allergeenien sekoittumista keskenään!
  • Reaktiot luetaan iholta 15 minuutin kuluttua.
  • Positiivisessa reaktiossa paukama voi esiintyä yhdessä punoituksen kanssa tai ilman punoitusta.

Testitulos luetaan mittaamalla viivaimella pistokohtaan mahdollisesti nousseen paukaman (ei punoituksen) koko. Paukaman suurin läpimitta ja sitä vastaan kohtisuorassa oleva halkaisija mitataan millimetreinä. Lomakkeeseen merkitään näiden keskiarvo tai kummankin halkaisijan lukuarvo. Vastaavasti merkitään molempien kontrolliliuosten tulokset. Paukamaa, jonka läpimitta on ≥ 3 mm, voidaan pitää positiivisena reaktiona.

Potilasta pitää tarkkailla vähintään 30 minuuttia ihopistotestin jälkeen.

Käyttö lapsille

Ihopistotestit lapsilla ovat mahdollisia yhden vuoden iästä lähtien lapsen terveydentilasta riippuen, mutta testejä ei yleensä pidä tehdä alle 4‑vuotiaille lapsille.

Jos käytät enemmän Soluprick SQ -valmistetta kuin sinun pitäisi

Soluprick SQ -ihopistotestin tekee terveydenhuollon ammattilainen. Mahdollisessa yliannostustapauksessa olet terveydenhuollon ammattilaisen tarkkailtavana ja hoidettavana.

Jos olet ottanut liian suuren lääkeannoksen tai vaikkapa lapsi on ottanut lääkettä vahingossa, ota aina yhteyttä lääkäriin, sairaalaan tai Myrkytystietokeskukseen (puh. 0800 147 111) riskien arvioimiseksi ja lisäohjeiden saamiseksi.

Mahdolliset haittavaikutukset

Kuten kaikki lääkkeet, tämäkin lääke voi aiheuttaa haittavaikutuksia. Kaikki eivät kuitenkaan niitä saa.

Soluprick-allergeenit

Hyvin harvinaiset tapaukset (esiintymistiheys tuntematon): aktiivisilla allergeeneilla tehdyn ihopistotestin jälkeen voi muutamassa minuutissa kehittyä anafylaktinen reaktio (vakava koko kehon reaktio, jonka oireita voivat olla paukamat, kutina, kasvojen, suun tai kurkun nopea turpoaminen, hengitysvaikeudet ja pyörtyminen). Jos näin käy, lääkärillä tai terveydenhuollon ammattilaisella on käytössään ensiapupakkaus, joka sisältää adrenaliinia. Kerro heti lääkärille tai sairaanhoitajalle, jos sinulle tulee jokin näistä oireista.

Yleiset (voi ilmetä enintään 1 potilaalla 10:stä): Soluprick SQ ‑valmisteella testatuilla potilailla voi ilmetä paikallisia antokohdan allergisia reaktioita, kuten ihon kutinaa, ihoalueen turvotusta, ihottumaa ja ihon punoitusta, kipua tai kovettunutta turvotusta. Antokohtaan voi 20 minuutin kuluessa allergeenin antamisesta muodostua jatkuvasti kasvava paukama. Joissakin tapauksissa 24 tunnin kuluessa ihopistotestin tekemisestä voi ilmetä viivästynyt reaktio, joka ilmenee laaja-alaisena turvotuksena.

Jotkut voivat saada haittavaikutuksia muualle kehoon kuin antokohtaan, kuten:

Melko harvinaiset haittavaikutukset (voi ilmetä enintään 1 potilaalla 100:sta): tukkoista ja vuotavaa nenää, silmätulehdusta ja nokkosihottumaa voi esiintyä.

Harvinaiset (voi ilmetä enintään 1 potilaalla 1 000:sta): astmaoireet voivat pahentua.

Soluprick positiivinen ja negatiivinen kontrolli

Soluprick positiivinen kontrolli aiheuttaa odotetusti samanlaisia paikallisia vaikutuksia kuin histamiinikin. Testin jälkeen positiivinen kontrolli aiheuttaa kovan, koholla olevan ihoalueen, jota saattaa ympäröidä punainen alue, joka voi kutista. Joissakin tapauksissa (esiintymistiheys tuntematon) voi esiintyä lievää kipua.

Kerro lääkärille tai apteekkihenkilökunnalle, jos jokin haittavaikutus muuttuu vakavaksi tai havaitset sellaisia haittavaikutuksia, joita ei ole mainittu tässä pakkausselosteessa.

Haittavaikutuksista ilmoittaminen

Jos havaitset haittavaikutuksia, kerro niistä lääkärille, apteekkihenkilökunnalle tai sairaanhoitajalle. Tämä koskee myös sellaisia mahdollisia haittavaikutuksia, joita ei ole mainittu tässä pakkausselosteessa. Voit ilmoittaa haittavaikutuksista myös suoraan (ks. yhteystiedot alla). Ilmoittamalla haittavaikutuksista voit auttaa saamaan enemmän tietoa tämän lääkevalmisteen turvallisuudesta.

www-sivusto: www.fimea.fi

Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea

Lääkkeiden haittavaikutusrekisteri

PL 55

00034 FIMEA

Valmisteen säilyttäminen

Säilytä jääkaapissa (2 °C−8 °C).

Älä käytä tätä lääkettä pakkauksessa mainitun viimeisen käyttöpäivämäärän jälkeen. Viimeinen käyttöpäivämäärä tarkoittaa kuukauden viimeistä päivää.

Avatun pakkauksen kelpoisuusaika on 6 kuukautta.

Ei lasten ulottuville eikä näkyville.

Lääkkeitä ei pidä heittää viemäriin eikä hävittää talousjätteiden mukana. Kysy käyttämättömien lääkkeiden hävittämisestä apteekista. Näin menetellen suojelet luontoa.

Pakkauksen sisältö ja muuta tietoa

Mitä Soluprick SQ sisältää

  • Vaikuttavat aineet ovat epiteeli-, siitepöly-, hyönteismyrkky- ja huonepölypunkkiuutteet.
  • Muut aineet ovat dinatriumfosfaattidihydraatti, natriumdivetyfosfaattidihydraatti, fenoli, natriumkloridi, glyseroli, poloksameeri 188 (vain Soluprick SQ siitepölyt, 108 Koivu), injektionesteisiin käytettävä vesi.

Lääkevalmisteen kuvaus ja pakkauskoko

Valmiste on lasisessa injektiopullossa, joka sisältää 2 ml allergeeniuutetta. Pullo on suljettu halobutyylikumitulpalla ja polypropyleenikierrekorkilla.

Myyntiluvan haltija ja valmistaja

Myyntiluvan haltija

ALK-Abelló A/S

Bøge Allé 6–8

DK-2970 Hørsholm

Tanska

Valmistaja

ALK-Abelló S.A.

Miguel Fleta 19

28037 Madrid

Espanja

Lisätietoja tästä lääkevalmisteesta antaa myyntiluvan haltijan paikallinen edustaja:

ALK-Abelló Nordic A/S, sivuliike Suomessa

Puh.: 09 5842 2120

S-posti: infofi@alk.net

Tämä pakkausseloste on tarkistettu viimeksi 9.12.2025.

Tekstin muuttamispäivämäärä

09.12.2025