Saniotic vet korvatipat ja suspensio iholle, koiralle ja kissalle
Yksi millilitra (40 tippaa) sisältää:
Vaikuttavat aineet:
Mikonatsolinitraatti 23,0 mg
(vastaa 19,98 mg mikonatsolia)
Prednisoloniasetaatti 5,0 mg
(vastaa 4,48 mg prednisolonia)
Polymyksiini-B-sulfaatti 0,5293 mg
(vastaa 5500 IU polymyksiini-B-sulfaattia)
Valkoinen suspensio.
Koiran ja kissan ulkokorvantulehduksen ja pienten paikallisten ja pinnallisten ihotulehdusten hoitoon, kun aiheuttajana on jokin seuraavista mikonatsolille ja polymyksiini-B:lle herkistä bakteereista, hiivoista tai sienistä:
Otodectes cynotis -punkin (korvapunkki) aiheuttamien tartuntojen hoito, kun samanaikaisesti esiintyy mikonatsolille ja polymyksiini-B:lle herkkien patogeenien aiheuttama tulehdus.
Ei saa käyttää:
Tämän eläinlääkevalmisteen käytön yhteydessä voi hyvin harvoin esiintyä kuuroutta (erityisesti iäkkäillä koirilla). Tällöin hoito tulisi keskeyttää.
Paikallisesti vaikuttavien kortikosteroidivalmisteiden pitkäaikaisen ja runsaan käytön tiedetään aiheuttavan paikallista immunosupressiota, johon voi liittyä infektioalttiutta, ihon epidermiksen ohenemista, hidastunutta haavan paranemista, teleangiektasiaa (ihon pintaverisuonien laajeneminen) ja lisääntynyttä ihon vuotoherkkyyttä sekä alttiutta systeemisille vaikutuksille, mukaan lukien lisämunuaisten toiminnan heikkeneminen.
Haittavaikutusten esiintyvyys määritellään seuraavasti:
- hyvin yleinen (useampi kuin 1/10 hoidettua eläintä saa haittavaikutuksen)
- yleinen (useampi kuin 1 mutta alle 10/100 hoidettua eläintä)
- melko harvinainen (useampi kuin 1 mutta alle 10/1000 hoidettua eläintä)
- harvinainen (useampi kuin 1 mutta alle 10/10.000 hoidettua eläintä)
- hyvin harvinainen (alle 1/10.000 hoidettua eläintä, mukaan lukien yksittäiset ilmoitukset).
Jos havaitset vakavia vaikutuksia tai joitakin muita sellaisia vaikutuksia, joita ei ole mainittu tässä pakkausselosteessa, ilmoita asiasta eläinlääkärillesi. Vaihtoehtoisesti voit myös ilmoittaa kansallista raportointijärjestelmää käyttäen: www.fimea.fi/elainlaakkeet/
Koira ja kissa.
Korvaan ja iholle.
Leikkaa karvat hoidettavalta alueelta ja sen ympäristöstä ennen hoidon aloittamista ja toista käsittely tarvittaessa hoidon kuluessa.
Ulkokorvantulehduksen (otitis externa) hoito:
Puhdista korvakäytävä ja korvalehti ja annostele 5 tippaa eläinlääkevalmistetta korvakäytävään kahdesti päivässä. Hiero korvakäytävän tyvestä huolellisesti, kuitenkin varoen aiheuttamasta kipua eläimelle, jotta vaikuttavat aineet leviävät iholle kunnolla.
Hoitoa jatketaan tauotta, kunnes oireiden täydellisestä loppumisesta on kulunut joitakin päiviä, vähintään 7-10 päivästä aina 14 päivään saakka.
Hoitavan eläinlääkärin tulisi varmistaa hoidon onnistuminen ennen hoidon lopettamista.
Ihotulehdukset (pieni, pinnallinen, paikallinen):
Annostele muutama tippa eläinlääkevalmistetta vaurioituneelle ihoalueelle kahdesti päivässä ja hiero huolellisesti.
Hoitoa jatketaan tauotta oireiden täydellisen loppumisen jälkeen vielä muutaman päivän ajan aina 14 vuorokauteen saakka.
Joissakin vaikeissa tapauksissa (korva tai ihotulehdukset), hoitoa voidaan joutua jatkamaan 2-3 viikon ajan. Pitkittyneissä tapauksissa on syytä ottaa yhteyttä eläinlääkäriin ja uusia kliininen tutkimus.
Ravista hyvin ennen käyttöä.
Annostelukärjen likaantumista tulee välttää tarkkaan.
Katso pakkausselosteen kohta Erityisvaroitukset.
Ei oleellinen.
Ei lasten näkyville eikä ulottuville.
Älä säilytä yli 30 °C.
Sisäpakkauksen ensimmäisen avaamisen jälkeen älä säilytä yli 25 °C.
Pidä tippapullo ulkopakkauksessa.
Älä käytä tätä eläinlääkevalmistetta erääntymispäivän jälkeen, joka on ilmoitettu pahvikotelossa ja pullon etiketissä {EXP} jälkeen.
Sisäpakkauksen ensimmäisen avaamisen jälkeinen kestoaika: 3 kuukautta.
Eläimiä koskevat erityiset varotoimet:
Valmisteen käytön tulisi perustua eläimestä eristetyistä bakteereista ja/tai sienistä tehtyyn resistenssimääritykseen. Jollei tämä ole mahdollista, hoidon tulisi perustua paikalliseen epidemiologiseen tietoon kohdepatogeenien herkkyydestä.
Otodectes cynotis (korvapunkki) tartunnan jatkuessa, asianmukaisen systeemisen loislääkkeen käyttöä tulee harkita.
Tärykalvon eheys on varmistettava ennen hoidon aloittamista.
Systeemiset kortikosteroidivaikutukset ovat mahdollisia erityisesti silloin, jos valmistetta käytetään tiiviin siteen alla, laajoissa ihovaurioissa tai ihoalueilla, joissa on vilkas verenkierto taikka, jos valmistetta niellään nuolemisen seurauksena.
On varottava valmisteen joutumista hoidettavan eläimen tai siihen kosketuksissa olevien eläinten suuhun.
Vältä valmisteen joutumista hoidettavien eläinten silmiin. Jos valmistetta joutuu silmään, huuhdo silmä huolellisesti vedellä.
Erityiset varotoimenpiteet, joita eläinlääkevalmistetta antavan henkilön on noudatettava:
Henkilöiden, jotka ovat yliherkkiä prednisolonille, polymyksiini-B:lle tai mikonatsolille, tulee välttää kosketusta eläinlääkevalmisteen kanssa.
Eläinlääkevalmiste voi aiheuttaa ihon ja silmien ärsytystä.
Vältä kosketusta ihon tai silmien kanssa. Käytä aina kertakäyttöisiä suojakäsineitä annostellessasi eläinlääkevalmistetta eläimelle. Jos valmistetta joutuu vahingossa iholle tai silmiin, huuhdo välittömästi runsaalla vedellä. Pese kädet käytön jälkeen.
Vältä valmisteen nielemistä vahingossa. Jos vahingossa nielet valmistetta, käänny välittömästi lääkärin puoleen ja näytä pakkausselostetta tai myyntipäällystä.
Tiineys ja imetys:
Eläinlääkevalmisteen turvallisuutta ei ole osoitettu tiineyden ja imetyksen aikana.
Voidaan käyttää ainoastaan hoitavan eläinlääkärin tekemän hyöty-haitta‑arvion perusteella.
Käyttämättömät eläinlääkevalmisteet tai niistä peräisin olevat jätemateriaalit on hävitettävä paikallisten määräysten mukaisesti.
26.5.2023
Myyntiluvan haltija ja erän vapauttamisesta vastaava valmistaja:
VetViva Richter GmbH, Durisolstrasse 14, 4600 Wels, Itävalta
Lisätietoja tästä eläinlääkevalmisteesta saa myyntiluvan haltijan paikalliselta edustajalta:
Vetcare Oy
PL 99
24101 Salo