Mamyzin vet 10 g injektiokuiva-aine ja liuotin suspensiota varten
Penethamat. hydroiodid. 10 g respond. benzylpenicillin. 10 milj. IU
Injektiokuiva-aine 10 g:
Vaikuttava aine: Penetamaattihydrojodidi 10 g (vastaa 10 milj. IU:ta bentsyylipenisilliiniä).
Apuaineet: lesitiini, natriumsitraatti, polysorbaatti 81
Liuotin 30 ml: Metyyliparahydroksibentsoaatti (E 218), injektionesteisiin käytettävä vesi.
Penisilliinille herkkien mikro-organismien aiheuttama utaretulehdus naudalla.
Yliherkkyys penisilliinille.
Allergiset reaktiot. Anafylaktiset reaktiot ovat mahdollisia, mutta harvinaisia.
Jos havaitset vakavia vaikutuksia tai joitakin muita sellaisia vaikutuksia, joita ei ole mainittu tässä selosteessa, ilmoita asiasta eläinlääkärillesi.
Nauta.
Annos on 10-15 mg penetamaattihydrojodidia painokiloa kohti (=3,7-5,6 ml käyttövalmista injektionestettä/100 kg) lihaksensisäisesti. Injektio voidaan toistaa 24 tunnin välein enintään 3 päivän ajan.
Injektiokuiva-ainepulloon lisätään 30 ml pakkauksessa mukana olevaa liuotinta ja ravistetaan hyvin. Näin saadaan 37,11 ml valmista injektionestettä, joka sisältää penetamaattihydrojodidia 269,5 mg/ml. Valmis injektioneste on valkoista tai valkeahkoa suspensiota.
Teurastus: 6 päivää, maito: 4 päivää.
Säilytä kuiva-aine ja liuotin huoneenlämmössä (15 - 25 ˚C).
Ei saa käyttää pakkaukseen merkityn viimeisen käyttöpäivämäärän jälkeen.
Ohjeiden mukaan laimennetun tai käyttökuntoon saatetun valmisteen kestoaika on 14 vuorokautta kylmässä (2 - 8 ˚C) tai 2 vuorokautta huoneenlämmössä (15 - 25 ˚C).
Ei lasten näkyville eikä ulottuville.
Lääkettä ei saa ruiskuttaa laskimoon.
Varoitukset lääkkeen antajalle:
Penisilliinit voivat aiheuttaa yliherkkyysreaktioita injektoituina, hengitettyinä, syötyinä tai ihokontaktissa. Reaktiot voivat joskus olla hengenvaarallisia. Penisilliinille yliherkän henkilön ei tule käsitellä valmistetta. Jos ilmaantuu ihottumaa, kasvojen, huulien tai kurkunpään turvotusta tai hengitysvaikeuksia, on otettava yhteyttä lääkäriin.
Käyttämättä jäänyt valmiste toimitetaan hävitettäväksi apteekkiin tai ongelmajätelaitokselle.
29.10.2019
Markkinoija:
Vetcare Oy, PL 99, 24101 Salo
Myyntiluvan haltija:
Boehringer Ingelheim Vetmedica GmbH
Binger Strasse 173
55216 Ingelheim am Rhein
Saksa
Valmistaja:
Lohmann Pharma Herstellung GmbH
27472 Cuxhaven
Saksa
ja
Haupt Pharma Latina S.r.l
04100 Borgo San Michele - Latina
Italia